środa, 6 lutego 2019

Styczniowy urlop

Od samjutkiej pracy zgłupiał pan Ignacy

Tomek miał marzenie. Chciał pojechać nad morze w zimie. 
Latami mi o tym gadał, ale się jakoś nie składało. Dawno temu, wyrwaliśmy się z Klebarka na kilka godzin  nad Zatokę, Wtedy Pestka ostatni raz szczęśliwa biegała po plaży. Pogoda była śliczna, niskie słońce, mróz, w morzu rybacka łódka zamiast stada pluskających się plażowiczów. 
I tak sobie co roku obiecywaliśmy i się nie składało, a to terminy przerwy semestralnej w różnych szkołach wyższych się nie pokrywały, a to jakieś choroby, nieszczęścia, a to kasy brakowało. W tym roku się udało, pojechaliśmy na tydzień do pustej i zimnej Jastarni. Wzięliśmy pokój w hotelu, zapakowaliśmy oba zwierzaki, ciepłe ubranie i pojechaliśmy. 
Warto było. Dłużej niż tydzień byśmy nie wytrwali, ale tydzień to akurat.Oto ulica portowa. W lecie nie da się zrobić bezludnego zdjęcia.
Na plaży nie było nikogo, kto by oskarżycielsko wskazał nam palcem tablicę zakazującą wstępu z psem w to śliczne miejsce. W lesie Frania miała mnóstwo śladów do wąchania.Na plaży  również pierwszy raz w życiu psiak się wytarzał. Nie boli w biodrach i normalne psie aktywności zrobiły się dostępne. teraz Frania turla się na spacerach aż miło. Niestety Muszka cierpiąca coraz gorsze bóle kręgosłupa już tego prawie nie robi. Widok fikających w górze nóg jest bardzo śmieszny (i świadczy o kondycji).
Pozwiedzaliśmy sobie trochę Hel i okolice. Poszliśmy przez las do Juraty. Oto juracki deptak:Pojechaliśmy do Helu z zamiarem przejścia ścieżki widokowej nad wydmami, ale nas wywiało. Hel objawił się taki, jaki zawsze był: brzydkie miasto garnizonowo-portowe z jedną ładną ulicą przeznaczoną do wyżymania z pieniędzy turystów. Byliśmy w Dębkach. Piaśnica jak zwykle uchodzi do morza, ale miejscowość rozbudowuje się po wariacku we wszystkie strony a plaża została jaka była, nie chcę oglądać tego w sezonie. Spotkaliśmy znajomego psa. Łatek państwa Portykusów pamiętał nas 11 lat! Odwiedziliśmy znajomych i żal nam się dawnych Dębek zrobiło. W sezonie tam nie wrócimy na pewno.Spacer poranny na siusiu na wydmach nad Zatoką. Jakież zdaniem Frani rosną tu wspaniałe krzaki! Ją róża fałdzista zupełnie nie kłuje. 


Słońce wstaje nad portem w Jastarni. Na Zatoce kra i lód


Św Florian, patron strażaków. Niezwykle w tej rzymskiej zbroi wygląda. Strażacy mają co robić, niemal codziennie wycinają kogoś z samochodu. Szosa na półwyspie jest wąska i nie da sie jej poszerzyć. Trzeba jechać naprawdę powoli, a niektórym się spieszy. ten Florian ma masę roboty. Wróblowy raj.  Frania jako zegar słoneczny. Ale długi, niebieski cień!A wieczorami w hotelu wydziergałam skarpety z opala Cabaret Wendepunkt. Wełny starczyło jeszcze na mitenki, które poszły jako prezent dziękczynny dla pani chirurg, która uwolniła Franię od boleści. Pani chirurg aż oczy błysnęły, podobna jest do mnie w kolorycie i doceniła.

Dłużej niż tydzień tam siedzieć to by była przesada: dzień krótki, łóżko w hotelu za miękkie i nie moje, nawet sauna i jacuzzi w cenie tego ostatniego braku nie zrekompensowały. Ale co widzieliśmy, to nasze.

5 komentarzy:

 1. Tez lubie morze zima, chociaz wiatry, fakt, dokuczliwe. A latem lubie góry ;)
  Kniga akurat doszla. Miala byc 5- go, ale nie bedziemy malostkowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kompletnie obce mi są wschody słońca. A skarpetki cudne.:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny wyjazd. Ponieważ nasz Bałtyk kocham miłością bezwarunkową to dwa razy ( a raz na pewno) staram się wyjeżdżać nad nasze morze. Teraz właśnie odpoczywam w Łebie, przy okazji korzystam z zabiegów leczniczych, jakie oferuje to miejsce, w którym obecnie przebywam ( przyjazne pieskom). Ale zgadzam się, że tydzień wystarczy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie... rozmarzyłam się...
  Za rok musimy się wybrać. Teraz przerwy semestralne nie w terminie;)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Hel w dalszym ciągu pozostaje miejscem, które chcę zobaczyć ;). A Polskie morze po sezonie jest super! W październiku byłam parę dni w Rewalu i dopiero zdałam sobie sprawę, jaką 'metropolią' jest Świnoujście, które faktycznie stało się już miastem całosezonowym.

  OdpowiedzUsuń

Spamerom mówimy stanowcze NIE.