piątek, 28 listopada 2014

Nakarmić puste brzuchy i wiecznie głodne dzioby

Od samjutkiej pracy zgłupiał pan Ignacy

Do mięsnej budki na bazarku chodzimy po niezłe wędliny. W tej budce jest również fajne mięso. Można w niej bezpiecznie kupować nawet latem, bo połowę budki stanowi chłodnia. Jak są męczące upały to czasem idę sobie do rzeźnika po prostu ochłonąć od goraca. Chłodnia jest tak skuteczna, że chłodzi całe pomieszczenie, nie tylko swoje wnętrze. Pan rzeźnik po kilku latach znajomości zdradził mi sekret wspaniałego mięsa, otóż on je pracowicie okrawa z całego tłuszczu.  A ten tłuszcz, ścięgna, błony, kurze tchawice i inne takie nieapetyczne resztki pakuje w worki foliowe i do chłodni i modli się , żeby ktoś to zabrał. Zwykle się ktoś taki znajduje.
Tłuste resztki okazały się dla Muszki nieco za tłuste. Owszem, chętnie to zjada, ale jeszcze chętniej zwraca. Muszka jest genetycznie przystosowana do marnego, byle jakiego żarcia i ekscesy bogaczy psują jej zdrowie. Gotowane kartofle, biały ser i co bądź w niewielkich ilościach są ok, ale tłuste resztki to nie dla niej. Kretce tłustego wcale nie wolno. Są jednak na te okrawki inni amatorzy. Wystarczy je wystawić na taras w gustownej porcelanie, albo udekorować nimi tuje i voila:Pani sroka jest szybsza od migawki w ten ponury dzień. Pani sroka nie lubi być fotografowana i jak widać zwija się  jak w ukropie. A może ktoś ją przy tej okazji za nogę złapie?
A w karmniku jak to w listopadzie, łopatą trzeba dosypywać. O karmniku wiedzą już wszystkie okoliczne sikorki, rudzik, mazurki, turkawki i kos z kosową. Zięb ani dzwońców jeszcze nie ma.
Żarcie dla tej czeredy (pięciokilowy worek ziaren z Jula) stoi w kuchni na blacie i cztery razy dziennie trzeba do karmnika dosypywać. Nie ma zimą piękniejszego widoku niż pasące się ptaki.
W mosiężnej płaskiej misie zawsze jest woda. Łatwiej się napić z takiej misy niż z oczka, które zresztą już powoli zamarza.

8 komentarzy:

 1. Muszka jest delikatna i widać okrawki z wieprzowiny, nie dla niej. Mój Bazyl też nie może innego , niż drobiowe mięso. Zresztą chyba nawet nie powinno się dawać psu wieprzowego mięsa.
  Wrony i sroki oj, one uwielbiaja surowe mięso i mięso wogóle. TO padlinożerne ptaki. Na wiosnę w ogrodzie znajduję młode wróbli rozdziobane. TO szkaradny widok. Cóż, człowiek i w ogóle tzw "czasy" doprowadziły do tego, że ptaki przeniosły się z lasu do miasta i aby przetrwać, dziesiątkują pisklęta innych mniejszych ptaków. Gacku ja nie sypię jeszcze niczego. Rozpoczynam dokarmianie z pierwszymi mrozami i śniegiem. Chwilowo w ziemi jest sporo pędraków i innych robali, no a na drzewach i trawach mnóstwo ziaren.
  Cały rok zbieram niedojadki z michy mojej papugi. Na zimę na pierwszy miesiąc wystarczy zapasów. Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, nawet sroka coś musi jeść, drapieżnik ziarenkami się nie wyżywi, a odkąd ludzie pakują odpadki w plastikowe worki nawet na śmietniku ma sroka, kawka czy wrona trudności ze zdobyciem żarcia.

   Usuń
 2. O kurcze,jak sroka z apetytem zajada.
  Ja też na balkonie mam karmik i wczoraj powiesiłam słoninki dwie dla sikorek.Masz rację,że fajnie się ich ogląda jak się "pasą".A dzisiaj rano - patrzę a tu nie ma słoninki,pewnie kawka albo wrona "zasunęła",chociaż im też sypię ziarno.Mówisz,że w Jula są 5 kg.to muszę się zaopatrzeć.
  Pozdr.M

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny fotoreportaż z dokarmiania. Miło popatrzeć, jak sroka pałaszuje z apetytem! :) BBM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie łatwo to sfotografować, sroka jest bardzo ostrożna.

   Usuń
 4. Ja też już dosypuję bez przerwy. Dziś w Olsztynie minus 10! Ale dzwońców też jeszcze nie ma, jedynie sikory i wróble goszczą w stołówce.
  Ja nie mogłabym wyłożyć takich tłustych kęsków, bo moja psica cały czas buszuje w ogrodzie z nosem przy ziemi w poszukiwaniu pysznych kąsków, które przyniosły i zgubiły ptaki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dlatego ciężka szklana micha z ochłapkami stoi na balustradzie tarasu, gdzie niewielki piesek bez krzesła nie wlezie. Nie powiem, Kretka się do tej michy modli żarliwie.

   Usuń

Spamerom mówimy stanowcze NIE.